C0402C0G1C010C020BC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Unit Price: RM0.01415
Datasheet
1 pF ±0.25pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
C0402C0G1C010C020BC
DigiKey Part Number
445-5410-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C0G1C010C020BC
Description
CAP CER 1PF 16V C0G 01005
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C0G1C010C020BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)