C0603X5R1A224K030BB
DigiKey Part Number
445-7320-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7320-1-ND - Cut Tape (CT)
445-7320-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X5R1A224K030BB
Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
C0603X5R1A224K030BB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)