C0603X6S0J104K030BC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C0603X6S0J104K030BC |
Description | CAP CER 0.1UF 6.3V X6S 0201 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C0603X6S0J104K030BC Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Features Low ESL |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Not For New Designs | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.013" (0.33mm) |