PCM120T-3R3M-D
DigiKey Part Number
495-PCM120T-3R3M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PCM120T-3R3M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PCM120T-3R3M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCM120T-3R3M-D
Description
FIXED IND 3.3UH 24.4A 3.12 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 24.4 A 3.12mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCM120T-3R3M-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
20.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
3.12mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.472" L x 0.500" W (12.00mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)