BMC1JY0300AN
DigiKey Part Number
1712-BMC1JY0300ANTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-BMC1JY0300ANCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMC1JY0300AN
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0603 1LN
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 600mA 200mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMC1JY0300AN Models
Category
Current Rating (Max)
600mA
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz