CP16SH10IP06104F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | A105527-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CP16SH10IP06104F |
Description | POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins |
Datasheet | Datasheet |
Category | Adjustment Type Side Adjustment |
Manufacturer TE Connectivity Passive Product | Temperature Coefficient ±300ppm/°C |
Series | Rotation 300° |
Packaging Bulk | Resistive Material Carbon |
Part Status Obsolete | Termination Style PC Pins |
Resistance (Ohms) 100k | Actuator Type Knurled |
Tolerance ±20% | Actuator Length 1.772" (45.00mm) |
Power (Watts) 0.2W, 1/5W | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Built in Switch None | Bushing Thread M10 x 0.75 |
Number of Turns 1.0 | Mounting Type Panel Mount |
Taper Linear | Size - Body Rectangular - 0.807" x 0.630" Face (18.00mm x 16.00mm) |