CRGCQ0402J2K2
cms-digikey-product-number
A130050TR-ND - Tape & Reel (TR)
A130050CT-ND - Cut Tape (CT)
A130050DKR-ND - Digi-Reel®
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
CRGCQ0402J2K2
cms-description
RES 2.2K OHM 5% 1/16W 0402
cms-standard-lead-time
15 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
2.2 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
CRGCQ0402J2K2 Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)