ROX1SJ120K
DigiKey Part Number
A131430CT-ND - Cut Tape (CT)
A131430TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ROX1SJ120K
Description
RES 120K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Metal Oxide Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ROX1SJ120K Models
Category
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)