RE034006
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RE034006
DigiKey Part Number
RE034006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE034006
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 6V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 6VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RE034006 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
4.2 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
6 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
2400VA
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
180 Ohms