TPLC-3R8/20MR10X16
DigiKey Part Number
2085-TPLC-3R8/20MR10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLC-3R8/20MR10X16
Description
CAP LITHIUM HYBRID 20F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 300mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
20 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-15°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 1kHz