AMC1100DWV
DigiKey Part Number
296-38822-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC1100DWV
Description
IC OPAMP ISOLATION 1 CIRC 8SOIC
Detailed Description
Isolation Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC
EDA/CAD Models
AMC1100DWV Models
Category
Current - Supply
5.4mA
Mfr
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Packaging
Tube
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
8-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output Type
Differential
Supplier Device Package
8-SOIC
-3db Bandwidth
100 kHz