AMC1200SDUBR
DigiKey Part Number
296-28558-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-28558-1-ND - Cut Tape (CT)
296-28558-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC1200SDUBR
Description
IC OPAMP ISOLATION 1 CIRC 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolation Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMC1200SDUBR Models
Category
Current - Supply
5.4mA
Mfr
Current - Output / Channel
20 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Differential
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
-3db Bandwidth
100 kHz