LM3674MF-1.5/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,549
Unit Price: RM9.93000
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 0
Unit Price: RM9.17771
Datasheet
Microchip Technology
Semtech Corporation
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
LM3674MF-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-LM3674MF-1.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM3674MF-1.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM3674MF-1.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3674MF-1.5/NOPB
Description
IC REG BUCK 1.5V 600MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM3674MF-1.5/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Min)
2.7V