LM5145EVM-HD-20A
DigiKey Part Number
296-47139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5145EVM-HD-20A
Description
EVAL BOARD FOR LM5145
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM5145 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
20A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
24V ~ 72V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
220kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM5145
Voltage - Output
5V