LM76003QRNPRQ1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Unit Price: RM387.67000
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Unit Price: RM290.01000
Datasheet
In Stock: 430
Similar
Richtek USA Inc.
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3.5A 30-WFQFN Exposed Pad
LM76003QRNPRQ1
DigiKey Part Number
296-LM76003QRNPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM76003QRNPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM76003QRNPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM76003QRNPRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 3.5A 30WQFN
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM76003QRNPRQ1 Models
Category
Voltage - Output (Max)
57V
Frequency - Switching
300kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
60V