LMZM23601V5EVM
DigiKey Part Number
296-49395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZM23601V5EVM
Description
EVAL BOARD FOR LMZM23601
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LMZM23601 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
1A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
4V ~ 36V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
750kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LMZM23601
Voltage - Output
5V