LP38693MPX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-47799-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-47799-1-ND - Cut Tape (CT)
296-47799-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38693MPX-3.3/NOPB
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT-223-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP38693MPX-3.3/NOPB Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223-5
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 500mA