LP3985IM5-3.3
DigiKey Part Number
296-37644-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-37644-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3985IM5-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP3985IM5-3.3 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA