LP5912Q0.9DRVRQ1
DigiKey Part Number
296-LP5912Q0.9DRVRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP5912Q0.9DRVRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP5912Q0.9DRVRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5912Q0.9DRVRQ1
Description
IC REG LINEAR 0.9V 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
EDA/CAD Models
LP5912Q0.9DRVRQ1 Models
PSRR
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V