REG1117A-1.8/2K5
DigiKey Part Number
296-48648-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-48648-1-ND - Cut Tape (CT)
296-48648-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG1117A-1.8/2K5
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-4
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
EDA/CAD Models
REG1117A-1.8/2K5 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
62dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.55V @ 1A