REG1117A-1.8
DigiKey Part Number
REG1117A-1.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG1117A-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-4
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
EDA/CAD Models
REG1117A-1.8 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
62dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.55V @ 1A