REG113EA-2.85/250 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-REG113EA-2.85/250-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REG113EA-2.85/250 |
Description | IC REG LIN 2.85V 400MA 8-VSSOP |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA 8-VSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REG113EA-2.85/250 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 500 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 1 mA |
Packaging Bulk | PSRR 65dB (120Hz) |
Part Status Obsolete | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 10V | Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V | Supplier Device Package 8-VSSOP |
Voltage Dropout (Max) 0.41V @ 400mA | Base Product Number |