REG113EA-2.85/250
DigiKey Part Number
2156-REG113EA-2.85/250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG113EA-2.85/250
Description
IC REG LIN 2.85V 400MA 8-VSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA 8-VSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REG113EA-2.85/250 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1 mA
Packaging
Bulk
PSRR
65dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage Dropout (Max)
0.41V @ 400mA