SN74F20N
DigiKey Part Number
296-3563-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74F20N
Description
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NAND Gate IC 2 Channel 14-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN74F20N Models
Category
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Mfr
Input Logic Level - Low
0.8V
Series
Input Logic Level - High
2V
Packaging
Tube
Max Propagation Delay @ V, Max CL
6ns @ 5V, 50pF
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Logic Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Circuits
2
Supplier Device Package
14-PDIP
Number of Inputs
4
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V