SN74LVC240APW
DigiKey Part Number
296-26607-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC240APW
Description
IC BUFF 1.65V/3.6V 20-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP
EDA/CAD Models
SN74LVC240APW Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.65V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)