SN75ALS161DWG4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 38,582
Unit Price: RM22.34000
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Unit Price: RM9.40474
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 651
MFR Recommended
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 989
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 92
8/8 Transceiver Half IEEE 488 20-SOIC
SN75ALS161DWG4
DigiKey Part Number
SN75ALS161DWG4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75ALS161DWG4
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SN75ALS161DWG4 Models
Category
Receiver Hysteresis
650 mV
Manufacturer
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Transceiver
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)