TL2575HV-12IKTTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TL2575HV-12IKTTR |
Description | IC REG BUCK 12V 1A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TL2575HV-12IKTTR Models |
Category | Voltage - Input (Max) 60V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 52kHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier No |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Voltage - Input (Min) 4.75V | Base Product Number |