TMCS1100A2QDRQ1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Allegro MicroSystems
In Stock: 0
Unit Price: RM6.90796
Datasheet
Current Sensor 1 Channel Hall Effect 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
TMCS1100A2QDRQ1
DigiKey Part Number
296-TMCS1100A2QDRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TMCS1100A2QDRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TMCS1100A2QDRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMCS1100A2QDRQ1
Description
SENSOR CURRENT HALL EFFECT 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TMCS1100A2QDRQ1 Models
Category
Linearity
±0.05%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
6.5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
6mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Number of Channels
1
Qualification
AEC-Q100
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
100mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
80kHz