TPS543B22RYSR
DigiKey Part Number
296-TPS543B22RYSRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS543B22RYSRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS543B22RYSRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS543B22RYSR
Description
IC REG BUCK ADJ 20A 17WQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.5V 1 Output 20A 17-PowerWFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS543B22RYSR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
18V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
7V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz, 750kHz, 1MHz, 1.5MHz, 2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)