TPS548A20RVET
DigiKey Part Number
296-43388-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-43388-1-ND - Cut Tape (CT)
296-43388-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS548A20RVET
Description
IC REG BUCK ADJ 15A 28VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 15A 28-VFQFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
TPS548A20RVET Models
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
5.5V
Frequency - Switching
Selectable
Synchronous Rectifier
No
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)