TPS71918-28DRVT
DigiKey Part Number
296-TPS71918-28DRVTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS71918-28DRVTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS71918-28DRVTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS71918-28DRVT
Description
IC REG LIN 1.8/2.8V 200MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 200mA 6-WSON (2x2)
EDA/CAD Models
TPS71918-28DRVT Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
160 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
Digi-Reel®
PSRR
63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V, 2.8V
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage Dropout (Max)
-, 0.4V @ 200mA