TPS7A20115PDQNR
DigiKey Part Number
296-TPS7A20115PDQNRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7A20115PDQNRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7A20115PDQNRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A20115PDQNR
Description
300MA ULTRA-LOW-NOISE LOW-IQ LOW
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-X2SON (1x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS7A20115PDQNR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8.5 µA
PSRR
95dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.15V
Voltage Dropout (Max)
0.49V @ 300mA