TPS7A20L18PDQNR
DigiKey Part Number
296-TPS7A20L18PDQNRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7A20L18PDQNRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7A20L18PDQNRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A20L18PDQNR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-X2SON
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-X2SON (1x1)
EDA/CAD Models
TPS7A20L18PDQNR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
PSRR
95dB ~ 45dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features
Current Limit, Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA