UA78L12ACLPR
DigiKey Part Number
296-24392-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-24392-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UA78L12ACLPR
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
EDA/CAD Models
UA78L12ACLPR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
42dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Input (Max)
27V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V