TK080U60Z1,RQ
DigiKey Part Number
264-TK080U60Z1RQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK080U60Z1RQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK080U60Z1RQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK080U60Z1,RQ
Description
N-CH MOSFET, 600 V, 0.08 @10V, T
Detailed Description
N-Channel 600 V 30A (Ta) 211W (Tc) Surface Mount TOLL
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 10.3A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.17mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2510 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
211W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLL
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V