TK155U60Z1,RQ
DigiKey Part Number
264-TK155U60Z1RQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK155U60Z1RQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK155U60Z1RQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK155U60Z1,RQ
Description
N-CH MOSFET, 600 V, 0.155 @10V,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 17A (Ta) 130W (Tc) Surface Mount TOLL
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
155mOhm @ 5.4A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 610µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
130W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V