THL 40-4822WI
DigiKey Part Number
1951-THL40-4822WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THL 40-4822WI
Description
40W DC/DC CONVERTER IN 1X1" META
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V or -12V 1.35A, 1.35A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
THL 40-4822WI Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
90%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
1.35A, 1.35A
Standard Number
Power (Watts)
40 W