HM78D-1210560MLFTR
DigiKey Part Number
987-1455-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM78D-1210560MLFTR
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 56UH SMD
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 224 µH Inductance - Connected in Series 56 µH Inductance - Connected in Parallel 81mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 850 mA Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HM78D-1210560MLFTR Models
Category
Current Saturation - Parallel
4.9 A
Manufacturer
TT Electronics/BI Magnetics
Current Saturation - Series
2.45 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
81mOhm Max
Packaging
Cut Tape (CT)
DC Resistance (DCR) - Series
324mOhm Max
Part Status
Discontinued at DigiKey
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
56 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
224 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
850 mA
Height
0.413" (10.50mm)
Current Rating - Series
425 mA