43WR10KLFTR
DigiKey Part Number
987-1030-2-ND - Tape & Reel (TR)
987-1030-1-ND - Cut Tape (CT)
987-1030-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
43WR10KLFTR
Description
TRIMMER 10KOHM 0.125W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
43WR10KLFTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.161" x 0.125" Face (4.10mm x 3.18mm)
Tolerance
±20%