64XR100KLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Unit Price: RM51.39850
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Unit Price: RM48.62000
Datasheet
In Stock: 275
Nidec Components
In Stock: 570
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 90
In Stock: 190
100 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
64XR100KLF
DigiKey Part Number
987-1585-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
64XR100KLF
Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
64XR100KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)
Tolerance
±10%