P160KNPD-2QC25B2K
P160KNPD-2QC25B2K
P160KNPD-2QC25B2K
DigiKey Part Number
987-1313-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P160KNPD-2QC25B2K
Description
POT 2K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
2k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.2W, 1/5W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P160KNPD-2QC25B2K Models
Category
Adjustment Type
Rear Adjustment
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
2k
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Built in Switch
Detent
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)