P231-FA25BR50K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 944
Unit Price: RM6.82000
Datasheet
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Lug
P231-FA25BR50K
P231-FA25BR50K
P231-FA25BR50K
DigiKey Part Number
987-1322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P231-FA25BR50K
Description
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
M8 x 0.75
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)