Image for P260P-D1BS3CB10K is not available
P260P-D1BS3CB10K
DigiKey Part Number
P260P-D1BS3CB10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P260P-D1BS3CB10K
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)