P270-SF21BR10K
P270-SF21BR10K
P270-SF21BR10K
DigiKey Part Number
987-1338-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P270-SF21BR10K
Description
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 2W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
TT Electronics/BI
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
312°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Round - 1.050" Dia (26.67mm)