RE96MSR-062
RE96MSR-062
RE96MSR-062
DigiKey Part Number
V1235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE96MSR-062
Description
CONN DIN HDR 96POS
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
Category
Style
1
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.100" (2.54mm)