C0201X5R100-224KNP-CT
DigiKey Part Number
2679-C0201X5R100-224KNP-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0201X5R100-224KNP-CT
Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0201
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Strip
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)