SL0310001
DigiKey Part Number
570-SL0310001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL0310001
Description
ICL 10 OHM 20% 1A 3MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 10 Ohms ±20% 1 A 0.118" (3.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
1 A
Series
R @ Current
800 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
R @ 25°C
10 Ohms