MAL209018472E3
DigiKey Part Number
4668PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL209018472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 88mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL209018472E3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.1 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
71 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
88mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C