CMF70150R00FKR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Unit Price: RM3.21551
In Stock: 0
Unit Price: RM1.19067
Parametric Equivalent
150 Ohms ±1% 1.75W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF70150R00FKR6
DigiKey Part Number
CMF70150R00FKR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF70150R00FKR6
Description
RES 150 OHM 1.75W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF70150R00FKR6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)