CRCW06036K80JNEAHP
DigiKey Part Number
541-CRCW06036K80JNEAHPTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW06036K80JNEAHPCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW06036K80JNEAHPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW06036K80JNEAHP
Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/3W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 kOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW06036K80JNEAHP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)